Uudis pärineb ERR kodulehelt ning on leitav koos videoga SIIT. Antud teemat kommenteerib ka Manpoweri tegevjuht Heigo Kaldra.
Sotsiaalministeerium lükkas käima järjekordse teavituskampaania, et välismaal töötajad teaksid paremini oma õigusi taga nõuda. Personalirendiga tegelevate ettevõtete hinnangul on teavitustöö hädavajalik, kuid reeglite karmistamiseta seda probleemi ei kõrvalda.
Alanud kampaaniaga tahetakse inimestele meelde tuletada, et töövahendamisteenus on alati tasuta, ei tasu kergeusklikult olla nõus libeda jutu või kõrgete palganumbritega, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Probleemide vältimiseks kehtivad lihtsad põhimõtted.
"Otsida internetist nii palju kui võimalik selle ettevõtte kohta, inimeste kohta, kelle kaudu ma sinna välismaale lähen, ja loomulikult sõlmida kirjalik leping, kus oleks näha, millise riigi õigust kohaldatakse, millist töötasu makstakse, mis töö. Tuleb täpselt välja uurida, kus inimene elama hakkab, millistes tingimustes ja kes selle eest ka maksma hakkab," selgitas tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Meeli Miidla-Vanatalu.
Tööinspektsiooni poole pöördus viimane aasta selliste muredega paarsada inimest. Sotsiaalministeeriumile on see juba mitmes sarnane kampaania.
"Inimeste teadlikkus suureneb, kuid kampaaniad just selleks ongi, et tuletada inimestele meelde teatud õigusi, kohustusi ja võimalusi. Võib-olla tuleks tugevamini reguleerida töövahendusfirmade mingid tegevused," rääkis sotsiaalministeeriumi tööhõive spetsialist Marina Jefrosinina.
Personalirendifirmade liidu esindaja Heigo Kaldra sõnul peaks seadus nõudma selle teenuse osutajalt litsentsi ja garantiisid, et töötajal palk saamata ei jääks.
"Litsentsi saamise tingimustes võiks ju kirjas olla täpsemalt see, et litsentsi saamiseks peavad olema tagatised - on see siis garantiifond, aktsiakapital või mingid muud tagatised, et saaks kohused täidetud nii riigi kui ka töövõtjate ees, näiteks palgad makstud ja muu selline," selgitas Kaldra.
Alati tuleb tööandja tausta kontrollida, sest ka seadus ei kaitse selle eest, kui keegi tuttava tuttav kuskil mingit head otsa pakub, kus alustuseks pass ära võetakse ja hiljem palgast ilma jäetakse.
Uudis pärineb ERR kodulehelt ning on leitav koos videoga SIIT.
Rohkem infot Sotsiaalministeeriumi kampaaniast „Kui välisriiki, siis targalt!" leiate nende kodulehelt SIIT. Muuhulgas on näha nende kodulehel ka teleklippe, mis kampaania jaoks kokku on pandud.
Üks huvitav väljavõte kampaaniale eelnenud küsitluse tulemustest: "Töövahendusfirmal on keelatud võtta tasu töövahendusega seotud tegevuste eest, näiteks vabade töökohtade kohta info avaldamise, elamis- ja töötingimustest teavitamise, lennupiletite broneerimise jms eest. Töövahendaja võib töövahenduse eest tasu nõuda üksnes tööandjalt või teiselt ettevõtjalt. Kampaaniale eelnenud küsitluse kohaselt ei teadnud seda, et töövahendus peab olema inimese jaoks tasuta, ligikaudu kaks kolmandikku küsitletutest." Selle ja paljude teiste müütide kohta leiate infot meie ühest teisest blogipostitusest, mis on leitav SIIT.
Hoia end kursis meie tööpakkumiste ja teiste kasulike teadetega ka Facebookis, LinkedIn-s ja Twitteris.