Mais tähistab kogu Euroopa mitmekesisuse kuud. Mis siis, küsite ehk? Sest mitmekesisus on ajatult moes, innovaatiline ja praktiline samaaegselt.
Tegemist on mõneti vastuolulise teemaga, sest teatavasti on üle maailma teravaid kokkupõrkeid konservatiivsete vaadete ja liberaalsete valikute vahel, suurima riigi presidentki on kutsunud üles peatama projekte, mis seotud tolereerimisega ning mõned ärihiiud (nt Google, Ford ja Meta) on vähendanud oma DEIB eesmärke. Meie Manpoweris ei näe siiski sugugi, et mitmekesisus võiks olla maailmavaate küsimus või poliitilisel skaalal mõõdetav punkt. Mitmekesisus on erinevate uuringute põhjal miski, mis aitab lahendada ettevõtjatel struktuurset tööjõupuudust, innustab innovatsiooni ja parandab produktiivsust.
ManpowerGroup ülemaailmne tööturutrendide raport toob eraldi trendijoonena välja, et DEIB (Diversity, Equity, Inclusion, Belonging) on popim kui kunagi varem, sest koguni 61 protsenti enam kui 40 000 maailmas küsitletud tööandjast märgib, et on kaasanud selle enda strateegilistesse personalieesmärkidesse.
75 riigis tegutsevas Manpoweri organisatsioonis on mitmekesisus, sellele tähelepanu pööramine ja teadlik juhtimine äri loomulik osa. Teame oma praktikast, et mitmekesisus ärgitab loovust ja tugevdab organisatsiooni, sestap peame oluliseks toetada erineva taustaga inimesi ja kaasamisele suunatud töökultuuri loomist.
DEIB initsiatiivide populaarsus tõuseb ja langeb ajas, aga ei kao kuhugi ära. Majanduslik kitsikus paneb kindlasti DEIB mõtteviisi proovile, aga proovikivid teevad enamasti ikka tugevamaks, mitte nõrgemaks. Globaalsetes organisatsioonides ja arenenud turgudel on DEIB üldiselt kõrgel kohal olev prioriteet ka keerulistel aegadel, aga kahtlemata on maailmas piirkondi, kus seda ei peeta millekski.
Kuna enamik arenenud maailmast seisab silmitsi üha suureneva tööjõu puudusega, tasuks võtta DEIB lahendusi eelkõige kui praktilist tööriista. Kui küsida retooriliselt, siis kes ei tahaks töökeskkonda, mis on õiglane ja eelarvamustevaba, kus inimesed on rahul ja vaimselt terved ning kus ettevõtte edu võimaldab maksta kõrgemat palka või pakkuda boonuseid? Paraku tuleb selle saavutamiseks päris elus pingutada, sest eelarvamused kipuvad olema alateadlikud, endasarnaste kogukond tundub esmapilgul turvalisem ning sissetöötatud mustrid on mugavad.
Eestis tähistatakse maikuu teisel kolmapäeval mitmekesisuse päeva. Miks mitte korraldada just sel päeval tööl üks ajurünnak, kus oma inimesi kaasates arutada, kuidas oma meeskonda rikastada. Kui värbamine kipub käima üle kivide ja kändude ja meeskonnas on midagi tasakaalust väljas, siis tasub seda teha mõistagi strateegilisemalt ja mitte ainult ühel päeval aastas. Võibolla on just teie juurest puudu mõni äsja kooli lõpetanu või karjääripööret planeeriv pensionär, mõni teisest kultuuriruumist inimene, kes omab äri vaates olulisi oskusi või mõni vaimse-või füüsilise erivajadusega toimekas töötaja? Mitmekesisuse all nähakse tihti vaid väliseid erinevusi, aga oluline on teadvustada, et ka sama vana, samast soost, sama nahavärviga inimene võib olla erinev ja seda saab näha väärtusena, mis rikastab ja annab võimaluse õppida, inspireeruda ja areneda. Valmisretseptid muidugi ei toimi ja igaüks peab leidma oma organisatsiooni jaoks sobiva tasakaalu - mõnikord on selleks tarvis liigutada mägesid, aga vahest piisab ka väikestest sammudest.
Autor: Evelin Bachmann / Jätkusuutlikkuse ja ESG koordinaator