Ajastul, kus miski pole päris kindel, on ettevõtete jaoks talendid üheks peamiseks edugarantiiks. Sellegipoolest oleme iga päev suure paradoksi ees – ühelt poolt otsivad paljud inimesed endale sobilikku tööd, samas kui teiselt poolt on ettevõtetel probleeme õigete töötajate leidmisega, kellel oleksid vajalikud oskused olemas.
Vastavalt ManpowerGroup-i poolt läbi viidud „
Talent Shortage Survey 2015“ uuringu tulemustele toetudes, on ülemaailmselt 38% tööandjatest probleeme töökohtade täitmisega. Kuigi tööturul on väga palju nö tööle asumiseks valmis töötajaid (äsja ülikooli lõpetanuid jne), siis erialad ja valdkonnad, kus tööjõupuudus on suurim, ei ole noorte seas eriti populaarsed. Eestis on selliseks valdkonnaks näiteks tootmine, puhastusteenindus, toitlustus jmt.
Tehnoloogiline revolutsioon võtab aina enam kontrolli meie elu üle. Sellest tulenevalt muudetakse protsesse ja mitmed funktsioonid ettevõtetes kaovad, samas kui vajadus tekib ka uute oskuste järele. Mõned ametikohad kerkivad esile kui enim nõutud, isegi kui neid ei eksisteerinud alles mõni aasta tagasi.
Enam ei piisa ainult kõrgharidusest, sertifikaatidest, tehnilistest oskustest või –teadmistest, et olla edukas. Aina rohkem omavad tähtsust nö pehmed oskused. Sellest tulenevalt on ka investeeringud haridusse, koolitustesse, ümberkoolitamistesse ja inimeste arendamisse äärmiselt olulised.
Kuigi vastab tõele, et valitsusasutused saavad mõjutada avalikku poliitikat, mille eesmärgiks on täiustada hariduse kvaliteeti ja koolitusprogramme, selleks et tõsta konkurentsivõimet ja produktiivsust. Samas on väga oluline, et ettevõtted, koolid, avalikud organisatsioonid ja indiviidid töötaksid koostöös ning panustaksid ühise eesmärgi nimel üheskoos.
Haridusasutused peavad olema dialoogis erasektoriga, et paremini välja koolitada noori, keda ka ettevõtetel hiljem vaja läheb. Koostöös tuleks õppeprogramme kohandada nii, et need vastaksid tööturu vajadustele, sh jälgida ka tööturuprognoose pikemas perspektiivis. Tuginedes McKinsey uuringule, umbes 70% haridusasutustest usuvad, et nende värskelt lõpetanud noored on hästi ettevalmistatud tööturule sisenemiseks ja oma esimese töökoha tarvis, samal ajal vaid 41% ettevõtetest usub sama. Samuti pole üllatav, et ettevõtted on nõus maksma ligi 22% rohkem õigete töötajate eest. Tänased õppeprogrammid tihtipeale ei keskendu oskute arendamisele, mis on praegu juba väga vajalikud – näiteks inglise keele väga hea oskus, probleemide lahendamise oskus, meeskonnatöö ning samuti ka juhtimisoskus. Sageli võib probleem olla selles, et noori ei julgustata õppima neid ameteid, mis on enim nõutud – näiteks insener-tehnilised ametid. Sama saab väita ka Eesti kohta.
Kui noored kandideerivad tööle, siis ühed peamised äraütleva tagasiside põhjused on just kogemuse ja teadmiste puudumine ning samuti vanus. Seega on äärmiselt oluline noortele propageerida õppeprogramme ja praktikavõimalusi, kuna just need on võimalused, kuidas noored saavad koguda vajalikku erialast kogemust ning mis muudab neid tööturul ka atraktiivsemaks.
Inspiratsiooni artikli kirjutamiseks andis ManpowerGroup-i Ladina Ameerika regiooni tegevjuhi Monica Flores-e artikkel, mis ilmus 26. oktoobril 2015
SIIN.
Hea tööotsija,
ANNA MEILE ENDAST MÄRKU
Kui sa oled tulevikus huvitatud põnevatest tööpakkumistest, anna meile enda kohta veidi infot.
Saada oma andmed siit