Viime kokku maailma
parimad tegijad

Krista Sillaots, Manpower Eesti personalipartner Koroonakriis lõi paljudel ettevõtetel ja inimestel jalad alt. Tuhanded ajutiselt koju jäänud inimesed on praeguseks tööle naasnud, aga tuhanded on jäänud töötuks ning uue töö leidmine on kordi keerulisem kui neli kuud tagasi. Mida töötuna võiks teha, et väljuda olukorrast võitjana?
  • Ära jää ootama ideaalset pakkumist Nii kogemus kui statistika kinnitavad, et mida kauem töötu olla, seda keerulisem on tööle saada. Nii headel kui halbadel aegadel. Sestap ei tohi jääda koju ootama, et suurepärase palgaga erialane töö sülle kukuks.
 
  • Pane kokku tähelepanu äratav CV ja kirjuta asjalik motivatsioonikiri Paljud töö kaotanud inimesed on töötanud aastaid või isegi aastakümneid samas organisatsioonis ning neil kas pole üldse või on lootusetult ajale jalgu jäänud CV. Tööle kandideerides on just CV see, millega on võimalik teistest kandidaatidest eristuda. CV peab olema aus ja asjakohane, aga ka atraktiivne ning huvi äratama, sama kehtib ka motivatsioonikirja kohta, mida tuleks iga kord muuta ja toimetada vastavalt töökohale, kuhu kandideeritakse. Vajadusel saab CV koostamisel erialainimestelt nõu küsida. Manpower pakub tasuta karjäärinõustamist kolmes keeles (eesti, vene ja inglise). Eesti- ja ingliskeelsete nõustamiste puhul saada palun oma CV ja sooviavaldus See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Venekeelse nõustamise puhul aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. Nõustamised on tasuta lühikohtumiste vormis Skype või telefoni teel. Vaata ka: Mis toimub karjäärinõustamisel?
 
  • Tee ajutisi tööampse Töötuna võiks teha kasvõi väikeseid ajutisi tööampse, isegi kui need on enda erialast väga kaugel. See on eriti oluline nende ametite puhul, mis võivadki pikas plaanis ajale jalgu jääda ja ära kaduda, sest nii on võimalik katsetada ja proovida, mis võiks veel huvi pakkuda ja mis kindlasti ei meeldi. Kui uusi töökohti luuakse praegu juurde vähe, siis ajutisi tööampse jätkub.
 
  • Õpi keeli Inimesed, kelle emakeel pole eesti keel, võiksid oma riigikeele oskust parandada, sest selleta on juba praegu keeruline hakkama saada, tulevikus veel raskem. Eesti keele majadest tasub uurida tasuta kursuste kohta, samuti on erinevaid keeleõppevõimalusi veebis. Õpi iga päev kasvõi pool tundi, sellest on palju abi. Eesti keelt emakeelena rääkivad inimesed võiksid õppida võõrkeeli ning tuletada meelde neid, mis on meelest läinud. Eesti tööturul on hinnatud nii inglise, vene, soome, rootsi, saksa kui mitme teise keele oskus.
 
  • Omanda ja lihvi hobisid, mida saab rahaks teha Päris paljude hobidega on võimalik kas ajutiselt või tööampsudena raha teenida, kui olla neis tõeliselt professionaalne. Paljud inimesed teevad fotosid, käsitööd, remonti või sporti, aga vaid vähesed teevad neid tasemel, mis võimaldaks raha teenida. Õpi kas midagi päris uut, aga eristuvat või lihvi mõnd olemasolevat oskust, et saaksid sellega pisutki raha teenida. Ka nö päris tööle kandideerides võivad tulla lisaoskused kasuks.
 
  • Alusta ettevõtlusega Kõigile inimestele ei sobi endale tööandjaks olemine ja ettevõtlusega tegelemine, aga me ei tea seda enne, kui pole proovinud. Kriis on parim aeg mõelda loominguliselt ja alustada täiesti uute projektidega. Liiga suurelt ei tasu kohe ette võtta, äri võiks alustada enda olemaseolevate teadmiste ja kogemuste pinnalt ning kindlasti ei tohiks sellesse investeerida kõiki oma sääste.
 
  • Arenda oma nutipädevust Koroonakriis näitas, et paljusid töid saab teha distantsilt, aga see eeldab erinevate programmide kasutamise oskust, uutega kiiret kohanemist, veebikeskkondades vabalt orienteerumist ning baasteadmisi ka arvutitest ja nutiseadmetest. Näiteks õpi, kuidas teha ise webinari, kuidas jagada erinevates suhtluskeskkondades dokumente või ekraanipilti või kuidas kasutada sotsiaalmeediat töiste eesmärkide saavutamiseks. Kõik nutioskused on õpitavad ja arendatavad, selleks võib leida abi ja nõuandeid erinevatest keskkondadest (sh eestikeelsetest), samuti võib alati appi paluda mõne sõbra või sugulase.
 
  • Tee midagi kogukonna heaks Tööle kandideerijad arvavad tihtilugu ekslikult, et varasema kogemusena arvestatakse vaid töid, mille eest on makstud palka. Tegelikult hindab suurem osa nii era kui avaliku sektori tööandjatest igasugust ühiskondlikku ja kogukondlikku panust ning vabatahtlikust tööst saadud kogemust. Seega mõtle, kas ja kus saaksid oma teadmiste või oskustega abiks olla, isegi kui selle eest palka ei maksta.
 
  • Õpi säästlikumalt majandama Säästlikult võiks majandada ka inimesed, kellel on töö ja sissetulek, aga kriisi ning töötuks jäämist võib võtta kui õppetundi, mille käigus omandame oskuse analüüsida enda ja pere kulutusi, õppida eelarvestama ning paremini majandama. Raskustes õpitud nipid võiks jätta kasutusse ka pärast töö leidmist, sest igas kriisis on tugevamad need, kellel on eelnevalt kogutud puhver.
 
  • Mõtle positiivselt Ükski tööandja ei taha võtta tööle kedagi, kes on heitunud ja masenduses ning kelle peamine argument on, et tal on seda tööd vaja. Tööandjad otsivad inimesi, keda neil on vaja, kes on optimistlikud ja tahavad panustada. Positiivsust ei saa endasse süstida vahetult enne tööintervjuud, selleks on vaja õiget mõttemalli. Veeda koos lastega põnevalt aega, liigu looduses, kohtu sõpradega. Kõige halvem on jääda koju televiisori ja nutiseadme vahele kinni.

10 советов, которые помогут безработному выйти из сложного положения

Кризис, вызванный эпидемией коронавируса, выбил почву из-под ног не только у многих людей, но и у целых компаний. Тысячи людей, вынужденно остававшихся дома, уже успели вернуться на работу, но еще тысячам возвращаться некуда, а найти новую работу сейчас в разы сложнее, чем полгода назад. Что делать лишившемуся работы человеку, чтобы выйти из ситуации победителем, рассказала Криста Силлаотс, партнер компании по подбору персонала Manpower HR.

  • Не ждите идеального предложения
Опыт и статистика подтверждают — чем дольше человек остается безработным, тем сложнее ему найти работу. При этом не важно, какова ситуация на рынке — в тучные годы вероятность столкнуться с такой проблемой ничуть не ниже. Отсюда совет — не ждите, пока вам на голову свалится работа по специальности с великолепной зарплатой.
  • Составьте резюме, которое пробудит интерес, и напишите хорошее мотивационное письмо
Многие лишившиеся работы люди годами или даже десятилетиями работали в одной и той же организации, поэтому в принципе не имеют резюме либо оно безнадежно устарело. Именно резюме — это то, что поможет выделиться на фоне других кандидатов. Резюме должно быть честным и соответствовать должности, на которую вы нанимаетесь, но в то же время оно должно выполнять свою функцию — помогать обратить на вас внимание и пробуждать интерес. То же касается и мотивационного письма — его нужно адаптировать к каждой вакансии. При необходимости за советом по составлению резюме можно обратиться к специалисту. Если Bы столкнулись с ситуацией, когда Bам нужно найти новую работу, но Bы не уверены, что Bаше резюме наилучшим образом раскрывает Bаши навыки и знания, то свяжитесь с нами. Мы поможем Bам пересмотреть Bаше резюме и, при необходимости, другие документы для подачи заявки на работу, а также определить направление, в котором искать работу. Консультация проводится в форме коротких встреч по видео или по телефону. Чтобы договориться о времени, отправьте свою заявку и резюме See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. и мы свяжемся с Bами. Консультация бесплатная.
  • Беритесь за временную работу
Если вы остались без работы, не избегайте кратковременной занятости, даже если она далека от вашей специальности. Особенно это актуально, если ваша профессия находится под угрозой исчезновения — берясь за подработки, вы сможете понять, какая альтернативная сфера деятельности вас интересует, а какая точно вам не подходит. Если новых рабочих мест сейчас появляется немного, то уж временная работа точно не в дефиците.
  • Учите языки
Людям, чей родной язык — не эстонский, можно посоветовать поработать над знанием государственного языка. Без эстонского языка в нашей стране и сейчас непросто, а будет становиться еще сложнее. Спросите о бесплатных курсах в Домах эстонского языка. Возможности изучения государственного языка можно найти и в Интернете. Уделяя изучению языка даже полчаса в день, вы уже заметите серьезный прогресс. Подтянуть язык или выучить новый можно порекомендовать и людям, у которые родным называют эстонский. На рынке труда в Эстонии ценятся английский, русский, финский, шведский, немецкий и другие языки.
  • Обзаведитесь хобби, которое можно монетизировать, и доведите увлечение до совершенства
Многие хобби позволяют зарабатывать, если вы достаточно компетентны. В самом крайнем случае их можно превратить в подработку. Многие фотографируют, увлекаются рукоделием, на ”ты” с ремонтом или занимаются спортом, но мало кто делает это на уровне, позволяющем заработать. Научитесь чему-то новому, но тому, чем не увлекается каждый второй, или усовершенствуйте уже имеющийся навык, и станьте в этом деле мастером, чтобы иметь возможность обратить этот навык в деньги. Когда вашу кандидатуру будут рассматривать на ”настоящей” работе, дополнительные навыки также вполне могут пригодиться.
  • Займитесь предпринимательской деятельностью
Не каждому дано быть самому себе начальником и заниматься предпринимательством, но не попробовав — не узнаешь. Кризис — идеальное время, чтобы мыслить творчески и запустить новый проект. Не стоит сразу замахиваться на грандиозные дела — лучше начать что-то новое на базе имеющихся знаний и опыта. И, конечно же, не следует инвестировать в новый проект все свои сбережения.
  • Поближе познакомьтесь с компьютером
Коронакризис продемонстрировал, что работу часто можно выполнять дистанционно, однако это предполагает навык использования различных программ, способность быстро адаптироваться, а также базовое понимание компьютера и смарт-устройств. Научитесь, например, проводить вебинары, делиться документами или включать функцию ”демонстрация экрана” в различных средах общения, пользоваться социальными сетями для достижения рабочих целей. Любому такому навыку можно научиться и любой такой навык можно усовершенствовать, а рекомендации легко найти онлайн. Также за помощью можно обратиться к другу или родственнику.
  • Сделайте что-то для сообщества
Часто соискатели ошибочно полагают, что под имеющимся опытом подразумевается исключительно оплачиваемый труд. На самом же деле значительная доля работодателей из частного и публичного сектора также ценит общественный вклад и опыт, полученный в ходе волонтерства. Подумайте, где могут пригодиться ваши знания и навыки, даже если ваш труд будет бесплатным.
  • Научитесь жить экономнее
Навык бережного обращения с деньгами пригодится даже человеку, у которого нет проблем с работой и доходами, но кризис и потерю работы можно воспринимать как ценный урок, который поможет обрести навык анализирования личных и семейных расходов, научиться составлять бюджет и придерживаться, а также в целом обращаться с деньгами аккуратнее. Хитрости, которым вы научились в сложный период, пригодятся и после того, как работа будет найдена, ведь из любого кризиса сильнее выходит тот, кто обладает ”подушкой безопасности”.
  • Сохраняйте позитивный настрой
Ни один работодатель не хочет нанимать человека, который находится в отчаянии и подавленном состоянии, чей главный аргумент заключается в том, что ему необходима эта работа. Работодатели ищут людей, которые им нужны, которые оптимистичны и хотят вносить свой вклад. Невозможно получить сыворотку позитивного настроя непосредственно перед собеседованием — необходим правильный образ мыслей. Весело проводите время с семьей и детьми, двигайтесь на природе, встречайтесь с друзьями. Запереть себя в четырех стенах и перемещаться от телевизора к компьютеру и обратно — худшее, что вы можете сделать.
       

Hea tööotsija,
ANNA MEILE ENDAST MÄRKU

Kui sa oled tulevikus huvitatud põnevatest tööpakkumistest, anna meile enda kohta veidi infot.

Saada oma andmed siit